Kuruluş

Bölümümüz, 3897 sayılı kanunun 19. maddesi ile 03.07.1992 tarihinde Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Gümüşhane Mühendislik Fakültesi bünyesinde faaliyete geçmiştir. Eğitim-öğretime ise 1994-1995 güz yarıyılından itibaren İnşaat Mühendisliği Bölümü ile beraber başlamıştır. 22.05 2008 tarihinde 5765 sayılı kanuna eklenen Ek 98. madde ile Gümüşhane Üniversitesi kurulmuş ve bu tarihten sonra, Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'ne bağlanmıştır. Buna ek olarak 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren II.Öğretimde de eğitime başlanmıştır.

Jeoloji Bölümü'nün ilk başkanı 1994-1995 yılları arasında Y.Doç.Dr. Fikri BULUT'tur. Daha sonra sırasıyla 1995-1998 yılları arasında Prof.Dr. İhsan SEYMEN, 1998-2004 yılları arasında Prof.Dr. Salim GENÇ, 2004-2005 yıllları arasında Y.Doç.Dr. Zafer ASLAN, 2005-2008 yılları arasında Y.Doç.Dr. Abdurrahman DOKUZ ve 2008-2011 yılları arasında Doç.Dr. Orhan KARSLI, 2011-2012 yılları arasında ise Prof.Dr.  İhsan GÜNAYDIN bölüm başkanlığı görevini yürütmüşlerdir. 2012 yılından itibaren bölüm başkanlığı görevini Doç.Dr. Ferkan SİPAHİ yürütmektedir.


Personel
Mayıs 2008'de Gümüşhane Üniversitesine bağlanarak eğitimine devam eden bölümümüzde 9 öğretim üyesi, 1 öğretim görevlisi, 1 araştırma görevlisi doktor ve 3 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 14 akademik personel ile 1 sekreter ve 1 teknisyen bulunmaktadır.

Jeoloji Hakkında

Jeoloji veya Yerbilim, genel olarak dünyanın katı maddesinin, içeriğinin, yapısının, geçirdiği ve geçirmeye devam ettiği fiziksel, kimyasal ve biyolojik evrelerinin, tarihinin ve onu şekillendiren süreçlerin incelenmesini içeren bilim dalıdır. Yerbilimleri bünyesinde ele alınır. Jeoloji geniş anlamı ile, yerküresinin güneş sistemi içerisindeki durumundan onun fiziksel ve kimyasal özelliklerine, oluşumundan bu yana geçirdiği değişikliklere, üzerinde yaşayan canlıların evrimine kadar geniş bir kapsama sahiptir. Yeryuvarının tarihinden, yaşam, yerkabuğunun bileşimi ile yapısal koşullardan ve yer üzerinde gelişen evrimlere hakim kuvvetlerden bahseden bilimdir. Jeologlar (yerbilimciler) Dünya'nın yaşının yaklaşık olarak 4.6 milyar yıl olarak tanımlanmasına yardımcı olmuşlar, Dünya'nın litosferinin hareketli tektonik plakalara ayrıldığını tespit etmişlerdir. Teorik boyutu yanı sıra, jeoloji çok geniş bir pratik alana sahiptir. jeologlar örneğin Dünya'nın doğal kaynaklarının ve metallerin yerlerini tespit ve idare edilmesine yardımcı olurlar. Ayrıca değerli taşlar ve birçok mineralin de araştırılması ve bulunması ile de ilgilenirler.

Gümüşhane Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü nitelikli akademik personeli ile Türkiye'de Jeoloji alanında kaliteli eleman yetiştiren sayılı bölümlerdendir. Bölümümüz biryandan da Doğu Karadeniz'in jeoloji araştırmalarına katkıda bulunmakta ve geleceğe ışık tutmaktadır.

Bölüme Ulaşım

Bölümümüz Trabzon-Erzurum karayolu üzerinde Gümüşhane il merkezine yaklaşık 4,5 km mesafede, Bağlarbaşı Mahallesinde yer almakta olup, Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik Fakültesi yerleşkesi içerisinde bulunmaktadır. Karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Şehirler arası Otobüs terminaline yaklaşık 5 km mesafededir. Havayolu ile Trabzon'a kadar ulaşım sağlanmakta olup, Trabzon-Gümüşhane arası yaklaşık 100 km dir. Ulaşım ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki harita ve uydu görüntüsünde gezinebilirsiniz.

Not: aşağıdak harita üzerinde gezinebilir, uydu, harita veya arazi görüntülerini inceleyebilir, yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz.